راهنمای نویسندگان

 

 راهنمای تدوین مقاله 

(فایل ضروری و مهم راهنمای نویسندگان- در این قسمت کلیک نمایید)

 

مجله تخصصی پژوهش‌های حقوق تطبیقی از این پس بجای مجله مدرس علوم انسانی- پژوهش های حقوق تطبیقی منتشر می شود و مقالات صرفا از طریق پایگاه مجله به نشانی مندرج در ذیل این راهنما دریافت خواهد شد.

از مؤلفان گرامی تقاضا می‌شود هنگام ارسال مقاله به نکات زیر توجه نمایند(عدم رعایت نکات ذیل سبب رد مقاله از لحاظ ساختاری خواهدشد):

1. در سامانه نشریه پژوهش های حقوق تطبیقی، مولف می بایست سه فایل بارگذاری کند(متن مقاله به زبان فارسی باشد و جنبه تطبیقی داشته باشد):
- فایل اصلی (فایل کامل مقاله به همراه مشخصات نویسندگان و چکیده انگلیسی به صورت  Word) در طول فرآیند داوری مقاله و انجام اصلاحات، مولف هرگز نباید این فایل را تغییر دهد.
- فایل داوری بدون نام (به صورت Pdf و بدون مشخصات نویسندگان)
- تعهد نام نویسندگان(مقاله ارسال شده در نشریه دیگر چاپ نشده یا همزمان برای سایر مجلات ارسال نشده باشد(در این راستا، فرم تعهدنامه نویسندگان تکمیل شود).
** نکته قابل توجه: در سامانه نشریه در قسمت ضمیمه ها هنگام بارگذاری فایل ها به هیچ عنوان مشخصات نویسندگان را در فایل مقاله ننویسید؛ فایل های ضمیمه برای زمانیست که مولف هنگام بارگذاری فایل داوری(برای بار اول) و همچنین زمانی که اصلاحات مقاله را انجام داده، می بایست علاوه بر بارگذاری فایل اصلاح شده با فرمت Pdf در قسمت فایل داوری بدون نام، آن را با فرمت Word در این قسمت نیز بارگذاری کند.
- گواهی یا اسکرین شات مشابهت یابی مقاله از سایت ایران پیپر

2. مقاله باید تحقیقی و حاصل کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد. مقالات مروری(Review Article) از نویسندگان مجرب و صاحب مقالات پژوهشی در زمینه مورد بحث، به شرطی پذیرفته می‏ شود که منابع متنابهی مستند تحقیق قرار گرفته باشد.
3. مقالات ترجمه شده پذیرفته نمی شود.
4. مقاله باید مشتمل بر چکیده فارسی و انگلیسی، کلیدواژه‌ها، مقدمه، بدنه اصلی، نتیجه‏ گیری، فهرست منابع و مآخذ باشد.
مولف می بایست مشخصات دقیق خود را در سامانه نشریه بارگذاری کند و شماره تماس تمامی نویسندگان در سامانه  و در فایل اصلی مقاله قید شود.
5. مشخصات مقاله در یک صفحه جداگانه با عناوین زیر ارائه و فایل آن ارسال شود:
      - عنوان کامل مقاله به فارسی و انگلیسی
      - نام  نویسنده یا نویسندگان به فارسی و انگلیسی (نام نویسنده مسؤول مقاله با ستاره مشخص شود)
      - رشته تخصصی، رتبه علمی و نام مؤسسه یا محل اشتغال نویسنده یا نویسندگان به فارسی و انگلیسی
      - نشانی کامل نویسنده مسؤول مقاله : شامل نشانه پستی، شماره تلفن ثابت و همراه، شماره دورنگار و نشانی پیام نگار (پست الکترونیکی) به فارسی و انگلیسی.
6. معادل انگلیسی واژه با شماره گذاری مستقل برای هر صفحه در پاورقی آورده شود.
7. در هنگام بارگذاری مشخصات مقاله در سامانه نشریه (مراحل بارگذاری مقاله در سامانه نشریه)، تمامی مراحل اعم از چکیده، نام نویسندگان، منابع فارسی، منابع انگلیسی می بایست دقیق تکمیل شود.
8. شایان ذکر است در درج اسامی و مشخصات نویسندگان،ایمیل(درج ایمیل دانشگاهی برای اعضای هیات الزامی است) و همچنین نویسنده مسئول، دقت لازم را بفرمایید؛ پس از ارسال مقاله، نشریه تغییری در ترتیب اسامی و همچنین مشخصات نویسندگان و ... انجام نخواهدداد(مقالات برگرفته از رساله/پایان‌نامه دانشجویان با نام استاد راهنما ،مشاوران و دانشجو به صورت توام و با مسؤولیت استاد راهنما منتشر می شود(در این خصوص تاکید می گردد مولف مقاله ترتیب قرارگیری نویسندگان و نویسنده مسئول مقاله را طبق آیین نامه پژوهشی دانشگاه خود، تنطیم نماید؛ شایان ذکر است پس از پذیرش و انتشار مقاله، تغییری در مقاله ایجاد نخواهد شد).
9. چنانچه مخارج مالی تحقیق یا تهیه مقاله توسط مؤسسه‏ای تأمین شده باشد می بایست نام مؤسسه در پانویس درج شود.
10. چنانچه مقاله مستخرج از رساله یا پایان نامه است در پانویس درج شود.
11. مقاله به همراه چکیده انگلیسی می بایست 7000 لغت باشد. مولف باید در هر مرحله از فرآیند داوری و پس از انجام اصلاحات نیز تعداد لغات را مدنظر قرار دهد(از ابتدای مقاله(عنوان مقاله) تا انتهای منابع مقاله؛ به همراه چکیده انگلیسی)).
12. چکیده انگلیسی در پایان مقاله و پس از منابع قرار می گیرد؛ همچنین چکیده انگلیسی در هر مرحله تغییر چکیده فارسی، باید متناسب با متن چکیده فارسی، تغییر کند.
13. درهنگام انجام اصلاحات داوری مقاله، مولف باید دقت نماید هنگام کامنت گذاری، نام وی ذکر نشود.
14. به منظور ایجاد فرصت برابر برای دیگران، فصلنامه پژوهش های حقوق تطبیقی از بررسی مقاله نویسندگانی که در این مجله، مقاله ای درمرحله داوری یا در نوبت چاپ دارند، معذور است.
15. فصلنامه پژوهش های حقوق تطبیقی از بررسی مقالات دانشجویان و دانش آموختگان کارشناسی ارشد(به استثناء دانشجویان و دانش آموختگان کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس) معذور است.
16. در خصوص فرآیند داوری مقالات، لازم به ذکر است پس از بررسی و تصمیم هیأت تحریریه، داوری تخصصی به صورت داوری بسته و دوسو ناشناش(به صورت محرمانه) و حداقل  2 داور و 1 داور تطبیقی داوری می شود.
17. مسؤولیت صحت و سقم مقاله به لحاظ علمی و حقوقی به عهده نویسنده مسؤول مقاله است و همکاری نویسنده مسؤول مقاله در تمام مراحل الزامی و موجب تسریع کار خواهد بود.
18. فصلنامه حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‏دارد.

19. با توجه به لزوم صیانت از تألیفات پژوهشگران گرامی کشور و پرهیز از تخلفات پژوهشی و با عنایت به قانون «پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» و بر اساس آئین‌نامه نشریات علمی شماره
۱۱/۲۵۶۸۵ مورخه ۱۳۹۸/۲/۹ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر اخلاق پژوهش، تمام  مقالات فصلنامه پژوهش های حقوق تطبیقی، توسط گواهی مشابهت یاب که می بایست پژوهشگر و نویسندگان مقاله ارائه دهند، رصد می شود.
* حداکثر میزان مشابهت یا همپوشانی (Turnitin) در مقالات، تا 15درصد قابل قبول می باشد. میزان همپوشانی در سایت https://iranpaper.ir/ بررسی می شود.
**
خواهشمند است قبل از ارسال مقاله، به این سایت مراجعه کرده و از میزان همپوشانی مقاله خود مطلع شوید و گواهی و یا اسکرین شات گواهی را در هنگام ارسال مقاله در بخش فایل های ضمیمه پیوست نمایید.

20. مولف محترم هنگام ارجاع دهی به منابع مورد استفاده در مقاله دقت شود که روش مأخذنویسی در این نشریه،
APA می باشد.(برای سهولت در انجام مأخذ نویسی و مشاهده مثال های بیشتر در بخش مقاله، کتب و ...، به فایل راهنمای نویسندگان این نشریه مراجعه نمایید.)

  • کتاب:
نام خانوادگی، نام نویسنده یا نویسندگان، عنوان کتاب (ایتالیک و غیر سیاه)، نام مترجم، شماره جلد، (ج ۱)، شمار چاپ (چ ۳)، محل انتشار، ناشر، سال انتشار.
نحوه درج در فهرست منابع: مثال: [۱] سیوطی، عبدالرحمن، الاتقان، فی علوم القرآن. تحقیق ابوالفضل اابراهیم، ج ۱، چ ۳، تهران، انتشارات، ۱۳۶۳.
  • مقاله در نشریه:

نام خانوادگی، نام نویسنده یا نویسندگان،(مخفف) عنوان مقاله داخل گیومه («  »)، نام نشریه  (ایتالیک)، دوره، سال انتشار.

21. در خصوص میزان هزینه پرداختی برای مقاله، به اطلاع می رساند نشریه پژوهش های حقوق تطبیقی، برای داوری و چاپ مقالات هزینه دریافت میکند.

هزینه ها به شرح ذیل است:
- داوری مقالات( قبل از ارسال  به داوری): 200  هزار تومان
-  هزینه انتشار(قبل از صدور پذیرش): 200 هزار تومان
شایان ذکر است پرداخت هزینه فقط از طریق سامانه نشریه و به صورت خودکار از طریق اتصال به درگاه واریز انجام خواهد شد.


22. تاکید می گردد این فصلنامه فقط"مقالات علمی-پژوهشی" پذیرش و منتشر می‌نماید.